Jak nakładać tynk mozaikowy krok po kroku?


Tynk mozaikowy to ciekawy i wyjątkowo estetyczny sposób na wykańczanie elewacji domów. Jego właściwości dekoracyjne sprawiają, że jest wybierany coraz częściej przez osoby, które cenią oryginalne wzornictwo oraz gustownie zaaranżowane powierzchnie. Aby całość projektu prezentowała się harmonijnie z pozostałymi elementami elewacji oraz była funkcjonalna, tynk powinien zostać położony w odpowiedni sposób.

Jak nakładać tynk mozaikowy krok po kroku, żeby służył domownikom przez lata?


Po pierwsze, należy odpowiednio przygotować podłoże - oczyścić (z pyłu, kurzu, innych zabrudzeń) i wyrównać ściany oraz zagruntować powierzchnię środkiem gruntującym (czas schnięcia tego preparatu to najczęściej 24 godziny). Warto również wyznaczyć obszar tynkowania. Następnie powinno się dokładnie wymieszać tynk, najlepiej ręcznie lub za pomocą mieszadła elektrycznego, ustawionego na wolne obroty, aż do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Masy nie należy jednak mieszać zbyt długo, żeby nie powstały pęcherzyki powietrza.

Kolejny krok to nałożenie tynku. Bardzo istotne jest, żeby wykonywanie pracy oraz proces wysychania przebiegał w temperaturze 10-25 stopni Celsjusza. W przypadku prac zewnętrznych należy również sprawdzić pogodę na najbliższe dni, ponieważ opady deszczu oraz zbyt silne działanie promieni słonecznych mogą skutecznie uniemożliwić skuteczną realizację całego przedsięwzięcia. Istotne znaczenie ma również rodzaj powierzchni, na której kładzie się tynk mozaikowy. Np. jeżeli tynk będzie znajdował się na betonie, to jego położenie można zacząć dopiero po upływie miesiąca od zakończenia wcześniejszych prac.

Samo nakładanie tynku mozaikowego należy wykonywać przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej. Warstwa tynku nie powinna być zbyt gruba, a niepodzielne powierzchnie ściany musimy tynkować w całości bez przerw i dzielenia pracy na etapy. W przeciwnym razie krawędzie pomiędzy poszczególnymi powłokami staną się widoczne, co nie wpłynie korzystnie na efekt końcowy.

Ostatnim krokiem jest wygładzenie ściany - zawsze w tym samym kierunku. Następnie tynk należy pozostawić do wyschnięcia - czas schnięcia zależy od powierzchni roboczej oraz rodzaju wybranego tynku.

Czy można położyć tynk mozaikowy na tynk mozaikowy?


Nowa warstwa tynku mozaikowego nie powinna być nakładana bezpośrednio na stary tynk mozaikowy. Najpierw należy wyrównać całą ścianę dobrą zaprawą klejącą i dopiero nałożyć nowy tynk.

Tynk mozaikowy - czyszczenie


Nawet najbardziej starannie położony tynk mozaikowy po pewnym czasie będzie wymagał odświeżenia. Czyszczenie tynku mozaikowego nie jest trudne, ale należy je dobrze wykonać, aby nie uszkodzić aranżacji. Cały proces można przeprowadzić przy pomocy wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W przypadku kiedy zanieczyszczenia są mocniejsze, trzeba sięgnąć po urządzenie pryskające wodą pod ciśnieniem. Jeśli problem nadal istnieje, należy użyć specjalnych środków czyszczących, ogólnodostępnych w sklepach i hurtowniach budowlanych. Warto dodać, że przed naniesieniem substancji na całą powierzchnię tynku, warto sprawdzić działanie preparatu na niewielkim fragmencie elewacji.

Czy można pomalować tynk mozaikowy?


Do pomalowania tynku mozaikowego można użyć farby akrylowej, ale takie działanie sprawi, że zmieni się estetyka powierzchni, co może przynieść średni efekt wizualny. Najlepszym rozwiązaniem jest odnowienie tynku za pomocą specjalnego lakieru, np. lakierobejcy. To najczęściej gotowe produkty, które szybko i łatwo poprawiają wygląd elewacji. Dostępne są w wielu odcieniach, więc na pewno każdy klient znajdzie wersję odpowiednią dla siebie. Po nałożeniu takiego lakieru pokryty tynk mozaikowy odzyskuje kolor i dodatkowo uodpornia się na zalewanie wodą.

Czym pokryć tynk mozaikowy?


W celu zwiększenia odporności rynku mozaikowego na zabrudzenia i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych można pokryć go specjalnym impregnatem. Warto przypomnieć, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy dokładnie wyczyścić tynk.

Nasze marki